226625-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Film- och videotjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bildproduktion Arenor
Referensnummer: 0119/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar bildproduktion på Got Events arenor och övriga anläggningar. Åtagandet omfattar i första hand bildproduktion på Scandinavium, men kan även komma att omfatta Got Events övriga arenor Ullevi, Gamla Ullevi, Valhalla IP, Bravida Arena och Frölundaborg.
Inbjudan
Got Event AB inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument gällande ramavtal Bildproduktion arenor.
Omfattning
Got Event AB äger och ansvarar för tekniken i Scandinavium och övriga berörda arenor. Till ca 50 evenemangsdagar/år behövs videoproduktion, anpassad för LED-skärmarna och publiken i arenan/arenorna.
Denna upphandling innefattar den personal samt arbetsledning som krävs för att sköta videostudion/kontrollrummet och LED-skärmar i arenan/arenorna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92111000 Film- och videoproduktion, 92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion, 92300000 Underhållningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Got Event AB inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med dettaupphandlingsdokument gällande ramavtal Bildproduktion arenor.
Om Got Event
Got Event är Göteborgs Stads evenemangs- och arenabolag och driver några av Sveriges mest älskade arenor: Bravida Arena, Frölundaborg, Gamla Ullevi, Scandinavium, Valhallarinken, Ullevi, Valhallabadet, Valhalla IP och Valhalla Sporthallar. Starka varumärken som alla bidrar till att Göteborg upplevs som en attraktiv och spännande stad att bo i, att arbeta i och att besöka.
Vi arrangerar också - tillsammans med Svenska Ridsportförbundet - Gothenburg Horse Show som är en av världens främsta inomhustävlingar för ridsport.
Vi bedriver ett aktivt hållbarhetsarbete och allt vi gör genomsyras av hållbar utveckling. Vi är Miljödiplomerade enligt Svensk Miljöbas sedan 2004.
Varje år besöker cirka 2 miljoner människor ungefär 400 idrotts- och underhållningsevenemang på någon av våra arenor. Dessutom välkomnar vi årligen nästan en halv miljon badbesökare till Valhallabadet.
Bolaget omsätter cirka ungefär 200 miljoner kronor och vi är cirka 130 medarbetare som ger allt för att skapa bra förutsättningar för att genomföra evenemang i världsklass. Vi brukar säga att vi bidrar till att skapa magiska ögonblick!
Upphandlande myndighet
Got Event AB org nr: 556015-9823Box 349401 25 Göteborg
Kontaktuppgifter
Ombud under upphandlingen
Fredrik Lindevall+46 (0)31 368 44 31 (tel)fredrik.lindevall@gotevent.se
Kontaktperson under avtalstiden
Daniel Jacobsen +46(0)31 - 368 45 51 (tel)070 - 761 00 77 (mob)daniel.jacobsen@gotevent.se
Beställningsvolymen/värdet av denna upphandling uppskattas till ca 7 MSEK.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling, Öppet förfarande.
Antal leverantörer
För detta ramavtal kommer en leverantör att antas.
Avtalsperiod
Avtalets planerade startdatum är 2022-09-01 och slutdatum är 2026-08-31.
Ramavtalets planerade avtalsperiod är 48 månader. Got Event AB har möjlighet att säga upp ramavtalet med en uppsägningstid av 6 månader. Avtalet löper dock minst i 24 månader. Vid den planerade avtalsperiodens utgång upphör ramavtalet att gälla utan föregående uppsägning. Om Parterna är överens kan en uppsägning återkallas i syfte att undvika avtalslöshet.
Förutom uppsägning i enlighet med stycket ovan, som kan göras utan orsak, regleras uppsägning av ramavtalet i punkten ”Förtida upphörande”.
Ramavtalet gäller från det att det undertecknats av båda parter, dock tidigast från och med planerad avtalsstart. Om planerad avtalsstart blir förskjuten startar avtalsperioden efter det att det första ramavtalet undertecknats av båda parter.