See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Tekniska Konsulter Anläggning 2024-2027
Beskrivning: Tekniska konsulttjänster för anläggningsarbeten.
Intern identifierare: KSTFU/2023:105
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kategori E: Utredning och projektering - Mark och anläggning
Beskrivning: Uppdragen kan bl. a. innehålla följande: • Utredning och projektering inklusive upprättande av förfrågningsunderlag avseende gator, vägar, gång- och cykelvägar, trafikanordningar mm. • Utredning och projektering inklusive upprättande av förfrågningsunderlag avseende parkmark, lekplatser, skolgårdar, naturmark/skog och liknande. • Geotekniska undersökningar • Inmätning av befintliga anläggningar • Ledningssamordning • Belysningsprojektering
Intern identifierare: Kategori E: Utredning och projektering - Mark och anläggning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kategori F: Utredning och projektering – VA
Beskrivning: Uppdragen kan bl.a. innehålla följande: • Utredning och projektering inklusive upprättande av förfrågningsunderlag avseende VA- ledningsnät, pumpstationer och dagvattenanläggningar mm. • VA-modellering - hydraulisk modellering av självfallsledningar och tryckledningar, inklusive flödes- och tryckmätningar samt skyfallsmodellering. • Ledningssamordning
Intern identifierare: Kategori F: Utredning och projektering – VA
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Kategori G: Projektledning
Beskrivning: Projektledning/delprojektledning i projekt bl.a. innehållande: • Att leda kommunens samhällsbyggnadsprojekt (exploatering och investering) innehållande mark- och anläggningsentreprenader inklusive VA, park, lekplats, torg och utbyggnad av ev. andra allmänna anläggningar. • Vara delaktig i eller vara projektledare i tidiga skeden i samband med framtagande av detaljplan och strategisk planering.
Intern identifierare: Kategori G: Projektledning
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Kategori H: Projekteringsledning
Beskrivning: Uppdrag som projekteringsledare kan bl.a. innehålla: •Att leda arbetet med att ta fram förfrågningsunderlag och bygghandlingar för allmänna anläggningar inom mark- och anläggning inklusive VA, park och natur och andra allmänna anläggningar. • Samordna, styra och följa upp projekteringen mot uppsatta mål i enlighet med kommunens riktlinjer och policys. • Bevaka tekniska frågor och leda arbetet med att ta fram underlag och handlingar i tidiga skeden i projekt t.ex. i samband med framtagande av detaljplaner.
Intern identifierare: Kategori H: Projekteringsledning
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Kategori I: Byggledning
Beskrivning: Uppdrag som byggledare kan bl.a. innehålla: • Att bidra med utförandekompetens i tidiga skeden i projekt. • Byggledning i pågående projekt inkl. dagligen besöka arbetsplatsen, bevaka att entreprenören bygger enligt gällande bygghandlingar och kontrollera pågående arbeten, bevaka och dokumentera avvikelser mellan bygghandling och verkliga förhållanden mm.
Intern identifierare: Kategori I: Byggledning