226686-2022 - ResultatSverige-Lund: Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandtekniska konsulttjänster
Referensnummer: V 2022/118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för att bistå Lunds universitet med riskutredningar för brandfarlig vara, brandtekniska utredningar, utredning enligt LSO kap 2 § 4, brandskyddsutbildningar, att bevaka Lunds universitets intressen i byggprojekt samt upprättande av insatsplaner.
Avtalsperioden är 2+1+1 år.
Den uppskattade volymen för detta ramavtal är 4 800 000 SEK för en period om totalt fyra (4) år med en fördelning om cirka 1 200 000 SEK per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71317200 Hälso- och säkerhetstjänster, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen