Officiellt namn: Huge Fastigheter AB Postadress: Box 1073 Ort: Huddinge Postnummer: SE-141 22 Land: Sverige Att: Cecilia Tennfors E-post:cecilia.tennfors@huge.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal avseende Tekniska konsulttjänster – Miljökonsulter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Huddinge.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Uppdraget enligt denna förfrågan innebär att inneha befattningen miljökonsult. Uppdrag som kan komma att avropas är: — certifiering miljöbyggnad, — miljö- och fuktutredningar, — utformning enligt grönytefaktor, — Miljösamordning i projekt samt framtagande av miljöprogram, — m.m. Precisering av villkor och förutsättningar kommer att ske i avrop.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.