226813-2017 - ResultatSverige-Boden: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Tekniska konsulter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Boden.
Nuts-kod SE332 Norrbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling avseende tekniska konsulter inom bland annat Bygg- och projektering, arkitekttjänster, El, samt VVS. Ramavtalet omfattar i upphandlingen definierade roller.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321100 Byggnadsekonomiska tjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71356000 Tekniska tjänster, 71356300 Tekniska stödtjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71700000 Övervakning och kontroll, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.