See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförandeentreprenad för lindragning Messaure–Dockasberg–Risudden UL19 (Projekt Aurora Line)
Beskrivning: Beställaren, tillsammans med det finska transmissionsnätsbolaget Fingrid Oyj, avser att låta bygga en ny 400 kV-luftledning mellan Messaure i Sverige och Pyhänselkä i Finland (”Projekt Aurora Line”). Projekt Aurora Line har av Europeiska Unionen klassificerat som ett projekt av gemensamt intresse och Projekt Aurora Line medfinansieras av Europeiska genomförandeorganet för klimat, infrastruktur och miljö Den svenska delen av Projekt Aurora Line är 180 km och upphandlas i flera delprojekt, delprojekt A, B och C, där delprojekt A och delprojekt B omfattas av markarbeten och stolpar för luftledningen och delprojekt C, som omfattar lindragningen och andra montagearbeten. Denna upphandling avser i huvudsak lindragning och andra montagearbeten för den nya 400 kV-luftledningen mellan Messaure och Risudden (finska gränsen), Delprojekt C. Delprojekt C är uppdelat i två delar, om ca 90 km vardera: Lindragningsentreprenad CA: Messaure–Dockasberg Lindragningsentreprenad CB: Dockasberg–Risudden, finska gränsen
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Utförandeentreprenad för lindragning Messaure–Dockasberg–Risudden UL19 (Projekt Aurora Line) Del CA
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87757:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster