226928-2023 - ÄndringSverige-Åsele: Maskiner för vägning och vågar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsvågar och passersystem
Referensnummer: UH-2022-59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42923000 Maskiner för vägning och vågar
II.1.4.
Kort beskrivning
Åsele och Dorotea kommun avser att gemensamt upphandla fordonsvågar med tillhörande passersystem för återvinningscentraler inom kommunerna. Upphandlingsdokumentet är gemensamt för båda deltagande kommuner, Åsele kommun genomför upphandlingen. Respektive upphandlande myndighet tecknar separata tilldelningsbeslut och avtal med en antagen leverantör. På grund av jul- och nyårshelger kommer inga frågor att besvaras före 2023-01-09. Annonseringstiden är anpassad för detta.