See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultgrupp GOT Bryggor och Uppställningsplatser
Beskrivning: På Göteborg Landvetter flygplats finns det idag 11 passagerar bryggor, 3 av dem är nya och resterande är av äldre modell. Bryggor och uppställningsplatser 12-20 är av äldre modell. Samtliga 8 bryggor på uppställningsplatser gate 12-20, bedöms ha passerat teknisk livslängd. Projektet innebär en reinvestering av dessa 8 st uppställningsplatser som inkluderar byte av passagerar bryggor, byggnation av nya brygghus på ca 200m2/st och byggnation av bryggångar som ansluts till terminal. Dessutom ska samtliga betong- och asfaltsytor i området bytas tillsammans med reinvestering av alla tekniska system i mark samt runt uppställningsplatserna. All flygplatsspecifik teknik såsom PCA (pre conditioned air), GPU (ground power units), docknings system, laddinfrastruktur, markvärme, belysningsmaster mm ska bytas ut. Genomförandet kommer ske på Airside i direkt anslutning till flygtrafik. Projektet kommer vid genomförandet preliminärt delas in i 2 etapper. Utöver ovan pågår en utredning gällande utbyggnad av terminalen med ca 1000m2 inklusive 1st uppställningsplats lika ovan samt utbyggnad av befintlig gate med 400m2. Uppdraget omfattar att ta fram en programhandling/systemhandling som är kalkylerbar. Detaljprojektering (AB 04) och relationsunderlag kan komma att avropas som optioner under förutsättning av investeringsmedel beviljas. Projektering beräknas starta Q3 2026.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Senior teknikområdesspecialist El, yttre och hus
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129061:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: option på bygghandling och relationshandling
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Senior teknikområdesspecialist VVS inklusive styr, Yttre och Hus
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129061:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Senior teknikområdesspecialist konstruktion Hus inklusive fuktsakkunnig
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129061:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Senior teknikområdesspecialist brand
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129061:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Senior teknikområdesspecialist Teletekniska säkerhetssystem (Lås och Larm)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129061:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Senior teknikområdesspecialist Arkitektur inklusive tillgänglighet och akustik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129061:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Senior teknikområdesspecialist Transporttekniska system (hiss och rulltrappa)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129061:Lot:7