2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fortsatt tågfärjetrafik mellan Sverige och Tyskland
Beskrivning: Tågfärjetrafik möjliggör transporter av järnvägsbunden och skrymmande, tung materiel där omlastning ej är möjlig. utgör en fortsatt nödvändig del av transportkedjan för vissa samhällsviktiga transporter. Det har skett en kraftig minskning av tågfärjetrafiken de senaste 20 åren i och med försämrad lönsamhet. Mot bakgrund av den minskade kommersiella efterfrågan föreligger en påtaglig risk att tågfärjetrafik avvecklas och inga tågfärjor finns som kan tillgodose kvarvarande behovet. De kommersiella godstransportörernas behov av tågfärjor har successivt minskat till följd av mer konkurrenskraftiga alternativa transportlösningar. Med anledning av den påtagliga risken att järnvägsfärjorna ersätts av konventionella Roll-on Roll-off fartyg, utan möjlighet att köra ombord tågvagnar, behöver Trafikverket vidta åtgärder för att säkerställa att nödvändig tågfärjetrafik kvarstår i sex år till, tills Fehmarn Bält förbindelsen öppnas för järnvägstransporter. Uppdraget avser en försäkran om fortsatt trafik med tågfärjor mellan Sverige och Tyskland. Ersättning kommer utgå enbart för redovisad merkostnad för tågfärjetrafik med två tågfärjor med daglig trafik, en merkostnad jämförd med liknande trafik med mer flexibla, kostnadseffektiva och nyare Ro-Ro färjor. Avtalsstart brådskar och behöver vara så snart som möjligt, men senast inom 3 månader efter att tilldelning vunnit laga kraft. Avtalstiden sträcker sig till och med 2031-12-31.
Intern identifierare: KOM-420417
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60610000 Färjetransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Fortsatt tågfärjetrafik mellan Sverige och Tyskland