227082-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk – Ramavtal för underhåll av byggnadsverk
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för underhåll av byggnadsverk
BeskrivningUpphandlingen omfattar huvudsakligen underhåll och reparation av byggnadsverk i stål, betong och trä samt asfalts- och tätskiktsarbeten i anslutning till entreprenaden. Entreprenadarbetena är fördelade på en mängd olika arbetsobjekt i varierande komplexitet och storlek. Både planerade, oplanerade, prioriterade underhålls- och ombyggnadsågärder förekommer.
Intern identifierareT2025-03200
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
Ytterligare klassificering (cpv): 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45223200 Konstruktionsarbete, 45223210 Byggnadsverk av stål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal för underhåll av byggnadsverk