227085-2020 - PlaneringSverige-Karlstad: Flygning och tillhörande tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI- (Request for information) regarding conditions for providing an arial medical evacuation capacty for disaster victims.
Referensnummer: 20/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60440000 Flygning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Luftburna transporter med Svenska nationella ambulansflyget (SNAM).
En förstärkningsresurs vid hantering av större samhällsstörningar olyckor, katastrofer eller terroristattacker för transporter av sjuka och skadade.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60443000 Flygräddning, 60445000 Flygtjänster, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI (Request for Information regarding conditions for providing an arial Medical evacuation capacity for disaster victims.