227097-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Databastjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rättsdatabaser
Referensnummer: 2.3.3-36319/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72320000 Databastjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte och omfattning
Upphandlingen syftar till att säkerställa tillgång till aktuell rättsinformation genom en webbaserad tjänst. IVO:s medarbetare har behov av lättillgänglig juridisk information.
Upphandlingen omfattar sex (6) anbudsområden. IVO har för avsikt att teckna Avtal med en (1) Anbudsgivare inom respektive anbudsområde. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett (1) eller flera anbudsområden.
Antalet medarbetare som har behov av tjänsten kan komma att förändras under avtalsperioden, varför IVO ska kunna byta användare samt både lägga till och ta bort användare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48610000 Databassystem, 72211000 Programmering av system- och användarprogram, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen