227098-2022 - ResultatSverige-Linköping: Låssmedstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Låssmedstjänster
Referensnummer: LiU-2021-04415
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen innefattar låssmedstjänster, reparationer och underhåll av befintliga ellåsmiljöer samt nya installationer samt köp av ellås inklusive kringutrustning.
Avtal kommer att tecknas med två (2) leverantörer för avrop med särskild fördelningsnyckel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521100 Lås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet
En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 3, Kravspecifikation.
Fortsättningsvis benämns ramavtal som avtal.
Om det endast inkommer ett (1) kvalificerat anbud i upphandlingen kommer LiU att istället teckna ramavtal med en leverantör och vid varje uppdrag avropa från den leverantören. Avtalsvillkoren kommer vid denna händelse att justeras i enlighet.
Formerna för avrop från avtalet framgår av kapitel 4, Avtalsvillkor.
Avgränsningar
Upphandlingen avser inte någon form av underhåll eller installation av larmsystem, passage- eller säkerhetssystem och dess kringutrustning. Upphandling inom dessa områden sker separat.
Projekt, som till exempel entreprenader vid nybyggnationer eller renoveringar/reparationer av hela eller delar av fastigheter, hanteras av fastighetsägaren. Dörrmiljöer som fastighetsägaren ansvarar för ingår inte i upphandlingen.
Målbild
Målet med avtalet är att säkerställa LiU:s behov av låssmedstjänster och ellåsprodukter (ASSA och Safetron) samt kringsutrustning då LiUs nuvarande ramavtal avseende dessa tjänster och produkter löper ut under år 2022.
Syftet är att kunna beställa låssmedstjänster som utförs professionellt, med hög tillgänglighet och med hög leveranssäkerhet.