See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter mark- och anläggning kat. B-D 2024-2027
Beskrivning: Upplands Väsby kommun avser att upphandla tekniska konsulttjänster inom mark- och anläggningsområdet. Ramavtalet innehåller tre (3) olika kategorier (B till D): B. Trafikutredningar C. Huvudprojektledare inom planering och genomförande D. Exploateringsutredningar Upplands Väsby kommun avser att tilldela ramavtal till de tre (3) anbudsgivare med lägst anbudspris per kategori under förutsättning att villkoren i AUB. 5 är uppfyllda. Takvolym: Takvolymen för kategori B är 19 miljoner kronor under hela avtalsperioden Takvolymen för kategori C är 56 miljoner kronor under hela avtalsperioden Takvolymen för kategori D är 32 miljoner kronor under hela avtalsperioden Avtalsperiod: Avtalets startdatum: 2024-01-01 Avtalets slutdatum: 2024-12-31 Förlängningsvillkor: Ett år i taget, maximalt 3 gånger, dock längst till 2027-12-31
Intern identifierare: KS/2023:470
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71410000 Stadsplanering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kategori B: Trafikutredningar
Beskrivning: Uppdragen kan bl. a. innehålla följande: • Trafikutredningar och inventeringar av olika slag, t.ex. trafiksäkerhet och geografisk tillgänglighet, trafikanalyser och mikrosimuleringar, kapacitet och dimensioneringsstudier i planeringsskede, mobilitets- och parkeringsfrågor • Utredningar och förstudier av tillgänglighetsanpassning av gaturummet • Uppdragen kan även innebära processtöd vid framtagning av strategidokument exempelvis kopplat till trafiksäkerhet, kollektivtrafik, gång- och cykeltrafik, gods- och nyttotrafik, barn i trafiken. Resursstöd/projektstöd trafikplanering i detaljplaneprojekt och exploateringsprojekt
Intern identifierare: Kategori B: Trafikutredningar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kategori C: Huvudprojektledare inom planering och genomförande
Beskrivning: Uppdragen kan bl.a. innehålla följande: • Uppdragen kan förutom projektledning av större plan- och exploateringsprojekt innehålla stöd inom fastighetsrättsliga mark- och exploateringsfrågor, planläggning och genomförandefrågor.
Intern identifierare: Kategori C: Huvudprojektledare inom planering och genomförande
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Kategori D: Exploateringsutredningar
Beskrivning: Dessa uppdrag kan bl.a. innehålla: • Exploateringsförberedande utredningar såsom kalkyler av olika slag, exploateringsstrategier, förslag på val av försörjningssystem/infrastruktur och målanalyser för exploatering mm. • Gatukostnadsutredningar. • Upprättande av exploateringsavtal och markanvisningsavtal. • Förbereda fastighetsbildande åtgärder t.ex. överenskommelser om fastighetsreglering, servitut, underlag för anläggningsförrättning, avstyckningar, fastighetsbestämning samt tillhörande regler för markåtkomst. • Värdering inom ovan nämnda fastighetsbildningsåtgärder. • Upprätta nyttjanderättsavtal såsom tomträttsavtal och arrendeavtal. • Upprätta underlag för ledningsrätt Uppdragen kan även innebära projektstöd/resursstöd inom kommunens markägarfunktion samt projektstöd i form av projektledare exploatering.
Intern identifierare: Kategori D: Exploateringsutredningar