227139-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringstjänster avseende chefstjänster och filmkonsulenter
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Filminstitutet har behov av externt stöd gällande rekrytering av chefstjänster och filmkonsulenter. Filminstitutet har idag avtal avseende rekrytering av filmkonsulenter som löper ut 2020-06-30 och avtal avseende rekrytering av chefstjänster som löper ut 2020-12-31. Syftet med denna upphandling är att ersätta dessa avtal när respektive avtalstid löpt ut.
Upphandlingen av rekryteringstjänster är indelad i två anbudsområden:
• Anbudsområde1) Chefstjänster - Dnr. SFI-2020-1462
• Anbudsområde 2) Filmkonsulenter (specialister) – Dnr. SFI-2020-1463
Det är möjligt att ansöka om att delta på ett av anbudsområdena eller båda anbudsområdena.
För båda anbudsområdena omfattar tjänsterna stöd vid rekrytering avseende hela eller delar av rekryteringsprocessen.
För anbudsområde 1) Chefstjänster avser Filminstitutet att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
För anbudsområde 2) avser Filminstitutet att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen