227158-2017 - ResultatSverige-Skövde: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad kontorshus – Pergolan.
Referensnummer: 17/68
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Kreativa Hus Skövde AB avser att inom Kv. Tegelbruket 5, belägen inom Skövde tätort, utföra en nybyggnad av kontorsbyggnad, BYA ca 1 020 m², BTA ca 6 830 m², BRA ca 6 370, LOA ca 5 400 m². Lokalerna skall inrymma kontor samt utrymmen för teknik och förråd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45213260 Byggnation av förråd, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen