Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av skolbyggnad i Ulleråkersområdet
Referensnummer: KSN-2019-03455
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Gymnasieskolan kommer under den närmsta tioårsperioden behöva ytterligare 2 500 elevplatser, varav 1 400 platser förväntas hanteras i kommunal regi under denna planperiod. Syftet med upphandlingen är att, genom förhandlat förfarande, hitta en aktör som kan bygga/anpassa, hyra ut och förvalta lokaler som uppfyller
Kommunens behov. Upphandlingen omfattar att leverantören, i enlighet med upphandlingsdokumenten, uppför/anpassar lokaler för gymnasieskola som köparen hyr. Några övergripande krav som kommer att ställas framgår av avsnitt 3.2. Total kravspecifikation kommer att finnas i anbudsförfrågan (steg 2).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen