Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AAV Entreprenad för anpassning av verksamhetslokaler
Referensnummer: KF2018-301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenad för om- och tillbyggnad av verksamhetslokaler i anslutning till Käppala reningsverk. Lokalerna omfattar bland annat kontor, laboratorium, verkstad, omklädningsrum och matsal. Total yta är preliminärt ca 7000 kvm. Entreprenadform är utförandeentreprenad, AB 04 med undantag för del inom entreprenaden - gassläcksystem som utförs som en totalentreprenad, ABT 06.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen