227306-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel.
Referensnummer: SÖSINV2017-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Södersjukhuset kommer att under 2017 få ett eget tillagningskök för sina patientmåltider, som kommer att bedrivas i egen regi. Vi kommer att servera ca 1 000 måltider per dag, samt servera våra patienter, frukost och mellanmål m.m. under dagen. Denna upphandling avser livsmedel för hela sjukhusets behov som rör patientmåltiderna och omfattar kolonial, färska och frysta animaliska produkter, övrigt djupfryst, mejeriprodukter och ägg, samt frukt och grönsaker.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15331100 Färska eller frysta grönsaker, 15500000 Mejeriprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen