En förteckning över och kortfattad beskrivning av urvalskriterierna:
Leverantören ska under hela avtalstiden ha erforderliga resurser, kompetens och erfarenhet som behövs för att avtalet ska kunna fullgöras enligt ändamålsenlig kvalitetsstandard.
För att styrka att leverantören har erforderliga resurser, kompetens och erfarenhet ska leverantören uppfylla kraven nedan.
Eventuella minimistandardnivåer:
Leverantören ska presentera en projektledare som ska ha huvudansvaret för utförandet av tjänsten.
Som en del av utvärderingen i steg 2 kan beställaren komma att kalla den offererade projektledaren till en intervju i beställarens lokaler i Stockholm. I det fallet måste offererad projektledare infinna sig för denna intervju inom 30 arbetsdagar (helgfri måndag-fredag) efter anbudstidens utgång för att kunna erhålla mervärde/poäng i anbudsutvärderingen.
Projektledaren ska uppfylla kraven nedan:
2. Ska inneha akademisk examen motsvarande minst 180 högskolepoäng inom ett eller flera av följande områden; ekonomi, juridik, teknik, naturvetenskap.
5. Ska ha god kommunikativ förmåga.
Leverantören ska vidare inkomma med ett referensuppdrag för offererad projektledare där denne varit projektledare och som uppfyller följande krav:
• Uppdraget ska vara slutfört under de senaste fem (5) åren räknat från sista ansökningsdagen.*
• Uppdraget ska ha utförts för en extern organisation (med extern organisation avses företag/organisation som anbudssökande inte utövar någon juridisk kontroll över eller som anbudssökande själv kontrolleras av).**
• Uppdraget ska ha avsett etablering av verksamhet innefattande minst logistisk planering, projektplanering, tvärfunktionell planering inom organisation och intern kommunikation.
• Uppdraget ska ha uppgått till minst 2000 h utfört arbete för projektledaren.