Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tät- och ev. dränmatta till sluttäckning av deponi.
Referensnummer: SB2017-076
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43324000 Dräneringsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
För sluttäckning av avfallsdeponi behövs tät- (bentonit) och ev. dränmatta om ca 20 000 m²/år av vardera. Mängden matta kan variera år från år varför upphandlingen avser ett ramavtal (4-årigt).
Leverans skall ske till återvinningscentralen Södra Måle i Lindesbergs kommun samt eventuellt till återvinningscentralen Skäret i Ljusnarsbergs kommun.
Sista dag för mottagande av anbud är: 13.7.2017 23:00.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14200000 Sand och lera, 39563500 Textilartiklar för tekniskt bruk, 44112500 Taktäckningsmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen