227319-2022 - ÄndringSverige-Piteå: Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vägförvaltningssystem inkl inventering
Referensnummer: 22INK003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Piteå kommun har för avsikt att upphandla ett vägförvaltningssystem inkl.
inventering. Upphandlingen avser vägförvaltningssystem som en tjänst inkl.
licenser, drift, service och support samt de tjänster som krävs vid införandet av
systemet. Systemet ska användas för Piteå kommuns arbete med planering av
gatuunderhåll där bl.a. Piteå kommuns beläggningsprogram ingår. I
upphandlingen ingår även en initial väginventering av samtliga kommunala gator och gång-och
cykelvägar i Piteå kommun samt årlig uppdatering av vägarnas tillstånd.
Syftet med upphandlingen är att skapa förutsättning för att digitalisera
Samhällsbyggnadsförvaltningens arbete med planering av gatuunderhåll och
beläggningsprogram, samt säkerställa uppdaterad inventering av vägar och gator
löpande under avtalsperioden.