227359-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS - Tekniska-, arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Referensnummer: KK23/219
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att skapa ett dynamiskt inköpssystem där Beställaren, när behov uppstår, kan köpa konsulttjänster för tekniska-, arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster.
Beställaren förbehåller sig rätten att upphandla ramavtal, längre tjänstekontrakt för drift, underhåll och besiktning, samt enskilda konsulttimmar av mindre karaktär utanför det dynamiska inköpssystemet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Totalkonsulttjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samhällsplaneringstjänster
Del nr: 2
Miljökonsulttjänster
Del nr: 3
Arkitekttjänster
Del nr: 4
Projekt- och projekteringstjänster
Del nr: 5
Geotekniska tjänster
Del nr: 6
VA-tjänster
Del nr: 7
Mätningstekniska tjänster
Del nr: 8
Besiktningar och myndighetsstyrda tjänster
Del nr: 9
Myndighetsutövning/Handläggning
Del nr: 10