22740-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Avlägsnande av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Slamsugning och Högtrycksspolning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Avser ramavtal med avropsrätt för Beställaren avseende löpande arbeten. I huvudsak består arbetet av: — Högtrycksspolning inklusive kamera; — Slamsugning inklusive kamera; — Rörinspektion inklusive kamera, utförande enligt STVF; — Tömning fettavskiljare och oljeskiljare; — Slamsugning dagvattenbrunnar – vår och höst 2 ggr/år inom respektive område.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90513600 Avlägsnande av slam, 90400000 Avloppshantering, 90470000 Rensning av avlopp, 90513900 Hantering av slam
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.