227476-2017 - ResultatSverige-Luleå: Tvätthantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättjänst Midskogens Tvättservice.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98311100 Tvätthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Tvättjänsten omfattar tvätt av kunders personliga kläder och övriga textilier.
Deltagandet i upphandlingen reserveras för skyddade verkstäder eller för leverantörer vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av personer med funktionsnedsättning eller av personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden.
Minst 30 % av dem som leverantören sysselsätter i den skyddade verkstaden eller hos leverantören är personer med funktionsnedsättning eller personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden.
Reservationen gäller för hela tilldelningsförfarandet för kontraktet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311100 Tvätthantering, 98311200 Drift av tvätteri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen