227478-2017 - ResultatSverige-Lund: Elektrisk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling El-material och apparatskåp.
Referensnummer: V 2017/218
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31600000 Elektrisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet avser att upphandla Elektriskt material samt Apparatskåp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör, 31681000 Eltillbehör, 31681400 Elkomponenter, 31681410 Elmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalsupphandlingen är uppdelad i 2 produktområden. Anbud kan lämnas på en eller båda produktområden. Respektive produktområde kommer att utvärderas för sig. Inom varje produktområde kommer en leverantör att antas.
Produktområde 1 – Elmaterial:
Lunds universitet är en verksamhet med väldigt många olika typer av utrustningar och lösningar, samt att dessa kan vara levererade från olika länder. Detta kräver tillgång till ett stort sortiment av elkomponenter.
Produktområde 2 – Apparatskåp:
Lunds universitet avser att köpa in Apparatskåp för utrustning till experimentstationer och acceleratorerna.