227485-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kristinehamn: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drifttjänster
Referensnummer: 19EV417
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Elsäkerhetsverkets syfte med upphandlingen är att säkerställa kvalitativa leveranser av tjänster, produkter, produktkompetens, produktrelaterade tjänster och konsultkompetens för att tillgodose verksamhetens högt ställda krav och förväntningar på drift och utveckling. Att gå från en traditionell driftsupphandling till att göra en IT-partnerupphandling har Elsäkerhetsverket förhoppningen stärka relationen med leverantören och jobba mot gemensamma mål för digitalisering, drift och IT-utveckling.
Upphandlingen medger både ”traditionell” serverdrift som produceras av leverantören (eller hos underleverantör) och tredjepartstjänster (t.ex. molntjänster) som produceras av tredjepartsleverantör; exempelvis avseende applikationer, datorkapacitet, klienthanteringstjänster, datalagring, nätverk och säkerhetskopiering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen