227500-2018 - PlaneringSverige-Angered: Byggnation av avloppspumpstationer
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kodammarnas avloppspumpstation, etapp 2
Referensnummer: BE2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232423 Byggnation av avloppspumpstationer
II.1.4.
Kort beskrivning
I Etapp 2 ska hus ovan pumpsumpar byggas samt efterföljande entreprenad för maskin. Huset som ska byggas ska ha en ytterarea på ca 900 m2 och byggas i flera plan.
Den gamla pumpstationen kommer vara i drift under byggtiden av den nya.
Med anledning av detta önskar vi informera om att följande generalentreprenad i etapp 2 kommer annonseras för upphandling i juni 2018 med svarsdatum i november 2018, utförandeentreprenad (BE2) av en pumpstation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen