22756-2018 - ResultatSverige-Eskilstuna: Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Manuella Rullstolar
Referensnummer: DU-UPP17-0124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33193000 Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av manuella rullstolar för Landstinget Sörmland och Region Västmanland.
Denna upphandling avser ramavtal på manuella rullstolar samt tillbehör och reservdelar för succesiva avrop, enligt beskrivning i förfrågningsunderlaget och i bifogade Kravspecifikationer och Mall för upphandlingskontrakt.
Upphandlingen omfattar:
Manuella rullstolar, inklusive leverans.
Tillbehör och reservdelar.
Dokumentation.
Utbildning för hjälpmedelsverksamheten.
Option på utprovningstjänster.
Option på specialanpassningar.
Option på anpassning och inställning.
Support.
Service under garantitiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33193120 Rullstolar, 33193220 Delar och tillbehör till rullstolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling.
Manuella rullstolar omfattar följande objekt:
1. Objekt 1 – Transportrullstol2. Objekt 2 – Allroundrullstol bas3. Objekt 3 – Allroundrullstol avancerad, två (2) modeller4. Objekt 4 – Allroundrullstol hög brukarvikt två (2) modeller5. Objekt 5 – Komfortrullstol två (2) modeller6. Objekt 6 – Aktivrullstol fast ramfront7. Objekt 7 – Aktivrullstol lätt fast ramfront8. Objekt 8 – Aktivrullstol med sidosvängbara benstöd9. Objekt 9 – Komfortrullstol aktiv10. Objekt 10 – Aktivrullstol fast ramfront barnmodell