Upphandlingen syftar till att Förvaltnings AB GöteborgsLokaler ska teckna avtal med ett konsultföretag för att möta GöteborgsLokalers behov av styrning och ledning av underhållsprojekt, egna investeringsprojekt, lokalanpassningar samt byggnadsprojekt föranledda av försäkringsärenden.
Beräknad omfattning av denna typ av projekt är c:a 100 Mkr/år, vilket innefattar total projektkostnad (entreprenad- och byggherrekostnader) fördelat på c:a 50 projekt/år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen