227588-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Uthyrning av flygplan med besättning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av flygtjänster för sälinventering
Referensnummer: 19/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60424100 Uthyrning av flygplan med besättning
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturhistoriska Riksmuseet (NRM) inbjuder er härmed att lämna anbud avseende upphandling av flygtjänster med flygplan för sälinventering
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: A och B
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att bevaka populationsutvecklingen av vikare och knubbsäl utförs årliga flyginventeringar i anslutning till de artspecifika pälsbytesperioderna. Områden där sälarna ligger uppe på is eller land besöks och foton tas för att kunna räkna antalet sälar. Övervakningen av sälpopulationer sker på uppdrag av Havs och Vattenmyndigheten och är en del av Sveriges marina miljöövervakning. Huruvida bevakning ska ske beslutas på årlig basis.
Uppdragen är uppdelade i övervakningsprogrammen vikare och knubbsäl enligt följande och utgör områden som kan offereras separat;
Område A) Inventering av vikare i Bottniska viken enligt kravspecifikation
Område B) Inventering av knubbsäl i Kalmarsund och på Västkusten, från Landskrona till Oslofjorden enligt kravspecifikation.
Anbudsgivaren kan offerera ett eller båda områdena. Områdena utvärderas och avtal tecknas separat för respektive område.
Avtalet gäller i ett (1) år från avtalets starttidpunkt vårterminen 2019 med möjlighet för NRM att förlänga av med ytterligare tre (3) år, dock ett år i taget.