2. Förfarande
Förfarande
Titel: Microsoft CSP
Beskrivning: Välkommen att lämna anbud till Karlshamns kommun. Upphandlingen omfattar Karlshamns kommuns behov av en CSP för Microsoftlicenser och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av licenser samt rådgivning och expertis inom området under avtalstiden. Avsikten med ramavtalet är att Karlshamns kommun ska förenkla och förbättra sin licenshantering vid nyanskaffning och kompletteringsköp av licenser, service och support samt att säkerställa regelefterlevnad vid förändringar i sin IT-miljö. Licenspartnern förväntas leverera Microsoftlicenser och tillhörande tjänster. Efterfrågade tjänster kan utgöras av installation, implementation, konfigurering, uppgradering, utbildning och anpassningar av produkter och tjänster. Föregående års volym var ca 5 500 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan inte garanteras. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera Kommunens verkliga behov. Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster som avropas. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94196:Lot:1