See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stationsprogram O/V77
Beskrivning: Prekvalificering – Modernisering av 233 nätstationer i Stockholm Ett långsiktigt partneruppdrag för framtidens elnät 1. Upphandling – Övergripande Upphandlingsform: LUFKontraktstyp: ABT 06 (styrd entreprenad)Ersättning: Fast pris med à-priser för reglerbara mängder i mark- och byggarbetenOptioner: Möjlighet till fortsättning i kommande paket med liknande omfattning (totalt 233 stationer planerade, under 2028-2035)2. Bakgrund Stockholms elnät står inför en omfattande modernisering. Ellevio driver en flerårig satsning för att höja driftsäkerheten, skapa flexibilitet i stadens eldistribution och säkra kapacitet för framtidens energibehov. I denna satsning ingår att uppgradera 233 st nätstationer av typ O77 och V77 inom Ellevios koncession 48. Ställverken i dessa anläggningar närmar sig sin tekniska och regulatoriska livslängd, och många stationer har komponenter och byggnadsdelar från 1980-talet. Detta är en möjlighet att få vara en central aktör i ett av Stockholms mest omfattande moderniseringsprojekt för elinfrastruktur. 3. Projektets mål och drivkrafter Projektet syftar till att skapa ett robust, framtidssäkrat och lättdriftat elnät i centrala och yttre delar av Stockholm. Genom modernisering av stationerna vill Ellevio: Öka driftsäkerheten genom byte av LSP- och MSP-ställverkMöjliggöra redundans i kabelförbindelser och matningsvägarFörbättra felsöknings- och återställningstider genom installation av RTU:erFörbättra arbetsmiljön genom åtgärder i befintliga byggnaderFörbereda för framtida transformatorbytenSäkra elförsörjningen i en växande storstadDetta är ett strategiskt viktigt projekt, både för Ellevio och för utvecklingen av Stockholms elnät. 4. Omfattning – Paket 1 Det första paketet omfattar modernisering av 23 stationer inom City, Söderort och Västerort, med utförande under 2027. Arbetets innehåll LSP-kabelförläggning ca 9 200 mMSP-kabelförläggning ca 920 mByte av LSP-ställverk i 23 nätstationerByte av 23 MSP-ställverkMarkarbeten ca 1 150 mInstallation av 23 RTU:erArbeten med kontrollutrustning och AKBEtablering och hantering av tillfälliga nätstationer under avbrottByggnadsåtgärder invändigt och utvändigt i befintliga stationerArbetet sker i tät stadsmiljö, där planering, arbetsmiljö och genomförandeförmåga är centrala framgångsfaktorer. 5. Varför delta? – Detta erbjuder projektet Det här uppdraget är attraktivt för entreprenörer som vill ha: Långsiktighet och stabil volym Paket 1 är startpunkten – totalt 233 stationer ska uppgraderas och ytterligare paket planeras. Komplexa tekniska utmaningar Perfekt för aktörer som vill arbeta med högteknologiska lösningar, moderna ställverk och avancerade driftmiljöer. Stadsmiljö i Stockholm Arbete i huvudstaden innebär tydliga strukturer, nära samverkan och hög teknisk standard. Ett strategiskt projekt i energibranschens centrum Du blir en nyckelpartner när Stockholm bygger ett modernare och mer resilent elnät. 6. Efterfrågad entreprenörsprofil Vi söker entreprenörer som: har tydlig erfarenhet av totalentreprenader enligt ABT 06,har kompetens inom stationer för eldistribution, LSP/MSP-system och mark/arbeten i befintliga anläggningar,kan driva flera parallella projekt i urban miljö,har stark säkerhets- och arbetsmiljökultur,levererar kvalitet i alla led – från planering till idrifttagning.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Stationsprogram O/V77 Stockholm City
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129488:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 51112000 Installation av eldistributions- och kontrollapparater, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Initialt kommer en del av den förväntade volymen kontrakteras, resterande volymer kommer utgöras av optioner. Detaljer kommer framgå av förfrågningsunderlaget.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Stationsprogram O/V77 Stockholm Söderort
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129488:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Stationsprogram O/V77 Stockholm Västerort
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129488:Lot:3