Madrasser tryckavlastande/dynamiska, positioneringskuddar, hälavlastare, evakueringslakan samt kudde med barriärskydd. Området omfattar även hyra av dynamisk madrasser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 76 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 39143112 Madrasser, 39516110 Kuddar, 39516120 Huvudkuddar, 39522510 Luftmadrasser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen