227725-2018 - ResultatSverige-Mölnlycke: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion - Norra Säteriet - Förbo AB
Referensnummer: 18/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna entreprenad ingår projektering och uppförande av ett bostadshus om 4 våningar med källare/souterrängplan innehållande 51 lägenheter samt tillhörande mark-, anläggnings- och grundläggningsarbeten. Bostadshuset ska certifieras enligt Miljöbyggnad Silver, Sweden Green Building Council.
Bruttoarea (BTA total) 4312 m2.
Boarea (BOA) 3019 m2.
Byggherre är Förbo AB och entreprenaden har beviljat bygglov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45236000 Markanläggning, 45262210 Grundläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen