227727-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsreservdelar
Referensnummer: SN 2021/0148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill du vara med och bidra till en fordonsverkstad i världsklass?
Lunds kommun, Serviceförvaltningen, Markentreprenad ämnar nu upphandla ett ramavtal som avser köp av fabriksnya reservdelar till fordon som hanteras av Lunds kommun.
Mer information kring hur du lämnar anbud finner du i Upphandlingsdokumenten.
Välkommen med ditt anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34310000 Maskiner och maskindelar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser fordonsreservdelar till Lunds kommuns fordonsverkstad, som är en del av Serviceförvaltningens Markentreprenad och är placerad på Råbyvägen 33.
Verkstaden servar och reparerar kommunens ca 450 fordon. Hela fordonsflottan är fossilbränsefri och majoriteten är gasbilar. Fordonsflottan består av olika märken och nya märken kan tillkomma då kommunens fordonsupphandling tar in nya offerter årligen.