Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/fmv/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Hundtransportsläp
Referensnummer: 21FMV1829
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34223000 Släp- och påhängsvagnar
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av att utöka och förbättra sina hundtransportsätt. Jordbruksverkets regler gällande transport av hundar har genom åren även uppdaterats. FMV har fått uppdraget att ta fram hundtransportsläp som uppfyller Jordbruksverkets gällande regler för djurtransport. Eftersom antalen hundtransportsläp är osäkert, påbörjas härmed ett ramavtal där FMV ska kunna avropa erforderligt antal släp under fyra år framåt genom ett två-årigt ramavtal med två årliga förlängningsoptioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 31 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 1
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34223000 Släp- och påhängsvagnar, 34223300 Släpvagnar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen