227760-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Alvesta: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresförfrågan gällande särskilt boende samt trygghetsboende.
Referensnummer: 17/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hyra av särskilt boende samt trygghetsboende i Alvesta. Antagen leverantör ska uppföra byggnaderna och hyra ut dessa till kommunen. Byggnaderna uppförs på fastigheten Alvesta 15:1 med områdesbeteckning Rönnedal i Alvesta tätort.
Leverantören blir således hyresvärd och Alvesta kommun hyresgäst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211200 Byggnation av servicehus, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 70130000 Uthyrning av egen fast egendom, 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser uppförande av byggnad samt hyra av särskilt boende och trygghetsboende på fastigheten Alvesta 15:1 med områdesbeteckning Rönnedal i Alvesta tätort.
Leverantören ska hyra ut det särskilda boendet samt trygghetsboendet till Alvesta kommun. Leverantören blir således hyresvärd och Alvesta kommun hyresgäst.