Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration
Referensnummer: UPPH2018-0091
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66520000 Pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att för landstingen och i vissa fall tillhörande bolag i Dalarna, Gävleborg, Sörmland, Uppsala, Värmland, Västmanland utöva fullständig administration avseende deras pensionsförpliktelser.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen