227807-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beredskapsjour för Närhälsan
Referensnummer: RS 2022-01206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Beredskapsjour för VGR:s primärvårdsverksamhet. Uppdraget omfattar att på nätter och helger, utanför primärvårdsenheternas ordinarie öppettider:
- Tillhandahålla läkare för akuta besök efter medicinsk bedömning för patienter inskrivna i kommunal hälso- och sjukvård.
- Konstatera dödsfall utanför sjukhus och utfärda dödsbevis.
- Avgöra behov av psykiatrisk tvångsvård.
- Tillhandahålla konsultation till kommuners personal i akuta patientärenden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121100 Tjänster utförda av allmänpraktiserande läkare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen