Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Externt datanät för överföring av realtidsljud
Referensnummer: SR2306
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio direktsänder ljud mer eller mindre regelbundet från drygt sextio (60) externa produktionsplatser. En majoritet av dessa utgörs av olika idrottsarenor, men i vissa fall även myndighetsbyggnader, lokalredaktioner, konserthus etc. Tjänsten kommer användas för direktsändning, d.v.s. tjänster som rör realtidskommunikation över IP.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31311000 Nätanslutningar, 32412110 Internetnätverk, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen