227889-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Station Gullspång 958 Ombyggnad 130/40/10kV ställverk
Referensnummer: UH-2022-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser nybyggnation av transformatorstation 130/40/10 på ny mark. En transformatorstation som ansluts mot 130/40kV ledningar. En byggnad med separata rum för ställverk och ett förkontrollrum ingår i entreprenaden. I stort ska station bestå av sju (7) 130kV utomhusfack, sju (7) 40kV utomhusfack, sexton (16) 10kV inomhusfack, nollpunktsutrustning och tillhörande kontrollutrustning samt fyra (4) krafttransformatorer vilka levereras av Beställare. Den nya marken ligger ca 600m norr om befintligt ställverk i Gullspång. Fastigheten tillhandahålls skogsröjd av Beställaren. Om ytterligare skogsröjning kommer att krävas skall detta ingå i entreprenaden. I annan entreprenad utförs linjeombyggnader som anpassas till planerat ställverk. För 130 kV linjerna ingår i denna entreprenad att slacka in till den nya stationen. För 40kV linjer ingår det i denna entreprenad dela förbipasserande kabel och ansluta den nya stationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315300 Anläggningar för elförsörjning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En byggnad med separata rum för ställverk och ett förkontrollrum ingår i entreprenaden. I kontrollrum installeras all kontroll- och reläskyddssystem för en komplett anläggning. I stort ska station bestå av sju (7) 130kV utomhusfack, sju (7) 40kV utomhusfack, sexton (16) 10kV inomhusfack, nollpunktsutrustning och tillhörande kontrollutrustning samt fyra (4) krafttransformatorer vilka levereras av Beställare.
Den nya marken ligger ca 600m norr om befintligt ställverk i Gullspång. Fastigheten tillhandahålls skogsröjd av Beställaren. Om ytterligare skogsröjning kommer att krävas skall detta ingå i entreprenaden.