227896-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Riddersvik Marksanering och Finplanering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRiddersvik Marksanering och Finplanering
BeskrivningRiddersvik Marksanering och Finplanering, omfattar sanering av förorenad mark, återställande och finplanering, samtidigt som kulturmiljön och naturmiljön bevaras, återställs, och utvecklas. Riddersvik är en välbevarad 1700-tals herrgård som visar hur 1700-talets förmögna medborgare byggde representativa sommarvisten utanför städerna. Exploateringskontoret har upptäckt markföroreningar i området: främst bly, som sannolikt har sitt ursprung i odling av frukt och grönsaker på gården från slutet av 1800-talet till 1970-talet, och även sopor som använts i varmbänkar och som utfyllnad av mark. Exploateringskontoret har av Länsstyrelsen Stockholm beviljats statligt stöd från Naturvårdsverket för att sanera den förorenade jorden. Entreprenaden omfattar huvudsakligen: - Sanering av förorenade massor i park- och skogsområde - Återställning och finplanering efter sanering Entreprenaden är uppdelad i 3 Etapper: Etapp 1 Utsiktskullen och två byggvägar Etapp 2 Koloniområdet Etapp 3 Frukt- och Rosenträdgården och Rosenparken.
Intern identifierareE2024-00214
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRiddersvik Marksanering och Finplanering