227907-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av drift av bostad med särskild service vid Källreda
Referensnummer: NAV 2020-00064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Utföraren åtar sig att från och med 2021-03-01 för beställarens räkning svara för driften av Bostad med särskild service enligt Socialtjänstlagen för företrädelsevis äldre personer med behov av särskilt stöd samt personer med psykiska funktionsnedsättningar, ibland kombinerat med social problematik. De flesta placeringar är av permanent karaktär, men även mer tillfälliga placeringar kan förekomma.
Verksamheten bedrivs i lokaler i Källreda, ca 30 km nordväst från centrala Växjö. Bostaden med särskild service i Källreda innehåller 18 lägenheter, gemensamhetslokaler, tillagningskök och personalutrymmen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information
Upphandlingsdokument hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress:
www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen "frågor och svar" i TendSign men kan även skickas via e-post till christer.ohlin@vaxjo.se. Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet.
Ekonomisk kapacitet
1. Skatter och sociala avgifter
En upphandlande myndighet ska utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, om myndigheten genom kontroll enligt 15 kap. eller på annat sätt får kännedom om att leverantören inte har fullgjort sina skyldigheter avseende betalning av skatter eller socialförsäkringsavgifter i det egna landet eller i det land där upphandlingen sker, och detta har fastställts genom ett bindande domstolsavgörande eller myndighetsbeslut som har fått laga kraft.
2. F-skatt Leverantören ska senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta.
3. Underleverantörer
Punkt 1-2 ovan gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar, i alla led. Uppdragstagaren är ansvarig för att kontroll sker i alla underliggande led.
4. Finansiell och ekonomisk ställning Anbudsgivaren ska ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare ska ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav. Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter.
Teknisk förmåga och kapacitet
Anbudsgivaren ska bifoga en kortfattad beskrivning av sin kapacitet att tillgodose upphandlande myndighets behov under de förutsättningar som framgår av detta upphandlingsdokument.