227908-2022 - ResultatSverige-Karlshamn: Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Entreprenad arbeten
Referensnummer: UH-2022-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamn Energi AB bildar tillsammans med dethelägda dotterbolaget Karlshamn Energi & Vatten AB, en koncern. Karlshamn Energi AB ägs till 100 % av moderbolaget Stadsvapnet i Karlshamn AB, som i sin tur ägs av Karlshamns kommun. Verksamheten i Karlshamn Energi AB omfattar affärsområdena Elnät, Fjärrvärme, Bredband och med där tillhörande tjänster, och affärsområde vatten bedrivs i dotterbolaget Karlshamn Energi & Vatten AB. Karlshamn Energi AB och Karlshamns Energi & Vatten AB dotterbolaget inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för anläggningsarbeten VA, Fjärrvärme, Elnät samt Bredband. Avseende vilka arbeten som ingår i detta ramavtal respektive inte omfattas, se AFA.21
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställarna avser utföra anläggningsarbeten för förläggning, reparation och
underhåll av ledningar för Vatten, Spillvatten samt Dagvatten (Karlshamns
Energi & Vatten AB) samt ledningar för Fjärrvärme, Elnät samt Bredband
(Karlshamns Energi AB) samt arbeten i anslutning till dessa.
Beställarna har sedan tidigare och nu gällande ramavtal för maskintjänster och
mindre anläggningsarbeten.
baserat på en åttaårig avtalstid är följande:
Karlshamns Energi & Vatten AB 232 Miljoner Kronor
Karlshamns Energi AB 56 Miljoner Kronor
Uppskattad årlig volym/antal avrop är följande:
Karlshamns Energi & Vatten AB 29 miljoner Kronor 10
avrop.
Karlshamns Energi AB 7 miljoner Kronor