Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallsförseglare SLL759
Referensnummer: FSN 2021-0231
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling utför en ramavtalsupphandling och omfattar Avfallsförseglare som kommer att användas för försegling av avfall innehållande Cytostatika och andra toxiska läkemedel med bestående toxisk effekt enligt arbetsmiljöverkets föreskrift AFS 2005:5.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 39360000 Förseglingsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen