Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillverkning samt utveckling av Kiruna lyktan
Referensnummer: 2021-050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34928500 Gatubelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att i samråd med beställare och konsult färdigutveckla konstruktion av Kirunalyktan som tagits fram för nya Kiruna centrum, samt tillverka lyktan.
Kiruna kommun avser avropa ca 275 lyktor i 7st. olika versioner under en period av 9 år (fr.o.m. 2021 t.o.m. 2029) med en differens av +/ - 10 %.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31527200 Utomhusbelysning, 34928520 Lyktstolpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen