227935-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Säckar och påsar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och avfallsemballage
Referensnummer: VF2017-0034
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18930000 Säckar och påsar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen innefattar uppsamlingsboxar, burkar för stickande/skärande material, emballageetiketter, kartonger, säckar och provpåsar mm.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:15 000 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18930000 Säckar och påsar, 18937000 Förvaringssäckar, 18937100 Förvaringspåsar, 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 30199760 Etiketter, 33141123 Behållare för skarpa föremål, 33198200 Steriliseringspåsar eller -förpackningar av papper, 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 39225710 Flaskor, 39225720 Burkar, 44613400 Förvaringsbehållare, 44617100 Kartonger, 44618300 Korkar, proppar, kapsyler och lock, 44618330 Lock till behållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppsamlingsboxar, burkar för stickande/skärande material, emballageetiketter, kartonger, säckar och provpåsar mm.
Upphandlingen.
Upphandlingens referensnummer och benämning är:
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
50 Pocketburk för stickande/skärande avfall
51 Burk för stickande/skärande avfall
52 Burk för stickande/skärande avfall för långa föremål
53 Burk för stickande/skärande avfall till isotoplab
54 Burk för läkemedelsrester
55 Hjälpmedel till förslutning av burk för stickande/skärande avfall
56 Hållare till upphandlade burkar för stickande/skärande avfall
57 Vagnar till upphandlade burkar för stickande/skärande avfall
58 Box för uppsamling av smittförande och biologiskt avfall
59 Box för uppsamling av smittförande och biologiskt avfall 60L
60 Box i biobaserat material för uppsamling av smittförande och biologiskt avfall 20-25L
61 Absorbent till box för uppsamling av smittförande och biologiskt avfall
62 Absorberingsmedel
63 Vagn till upphandlade box för smittförande och biologiskt avfall
64 Etiketter
65 Flaska för kemiskt avfall
66 Transportkartonger för laboratorieprover utan remissfack
67 Påsar för transport av laboratorieprover
68 Påsar för transport av laboratorieprover på allmän väg
69 Produkter för transport av frysprover
70 Avfallskartonger
71 Säckar avfallskartonger
72 Bärkasse
73 Påsar
74 Papperssäckar
75 Sopsäckar av förnybart material för konventionellt avfall
76 Sopsäckar av nyråvara plast för konventionellt avfall
77 Sopsäckar extra hållbara för bla trädgårdsavfall i nyråvara
78 Övriga plastsäckar i nyråvara
79 Buntband, säckbindartråd och drill
80 Sträckfilm
81 Produkter för källsortering
82 Kartonger och mellanlägg