2. Förfarande
Förfarande
Titel: Elhandel
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ansvar för RISE behov av elkraft enligt RISE. Tjänsten omfattar: • Köpa el genom fysisk elhandel med möjlighet till finansiell säkring • Leverera el motsvarande behov • Bistå med relevant information och sköta portföljförvaltningen åt RISE • Ta fram prissäkringsplan i samarbete med RISE - utifrån riktlinjer för elhandel • Diskretionärt förvalta finansiella prissäkringar på el och elcertifikat • Redovisa elförbrukning och statistik genom ett webbaserat portföljverktyg
Intern identifierare: 24/16
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 65310000 Eldistribution
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000