227962-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Vattenmätare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av debiteringsmätare och mätvärdesinsamlingssystem för vatten inklusive installation, test och driftsättning för Nacka vatten och avfall AB
Referensnummer: NVAAB 2022/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38421100 Vattenmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar förnyelse av Nacka vatten och avfall AB:s samtliga debiteringsmätare för vatten samt insamlingssystem för dessa.
Uppdraget avser installation, dokumentation, test och driftsättning av mätare, insamlingssystem, kommunikationslösning och integrationer. Uppdraget avser ett totalåtagande där Leverantören ska tillhandahålla alla varor och utföra alla tjänster som krävs för att genomföra Uppdraget enligt krav och villkor i förfrågningsunderlaget. Undantag: Uppgifter som angivits vara ”Beställarens åtagande” i förfrågningsunderlaget.
Beställaren kommer även att teckna ett service- och supportavtal på den levererade lösningen samt ett ramavtal för avrop av mätare för framtida behov. Se vidare i dokument Ansökningsinbjudan ver 1.0
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 57 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38421100 Vattenmätare, 48614000 Datainsamlingssystem, 51210000 Installation av mätutrustning, 65500000 Mätaravläsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen